Bilim ve Din – Nauka İ Religiya

Rusya’da 1959 yılından beri yayımlanmakta olan ve bilim çevreleri tarafından alanında en iyi dergilerden biri olarak kabul edilen Nauka i Religiya (Наука и религия / Bilim ve Din) Dergisi’nde (Moskova, Ekim 2010, s. 57.) Süleymaniye Vakfı ve vakfın Rusça yayın yapan www.koranika.com web sitesi ile ilgili bir tanıtım yazısı yayımlanmıştır. Söz konusu tanıtım yazısının Türkçe çevirisi aşağıda yer almaktadır:

Değerli okurlar!

Sizlere Süleymaniye Vakfı’nın (İstanbul, Türkiye) Rusça yayın yapan www.koranika.com sitesinin artık faaliyete başladığını haber vermekten büyük bir mutluluk duyarız.

Nauka i Religiya Dergisi, Kur’an, İslâm ve genel dinî konular alanında ilmî araştırmalar yapan Süleymaniye Vakfı’yla birkaç yıldan beri başarılı bir şekilde işbirliği yapmaktadır. Süleymaniye Vakfı, aynı zamanda ilmî ve kültürel faaliyetlerde de bulunmakta ve kendi alanındaki çağdaş bilimsel araştırmaları desteklemektedir.

Süleymaniye Vakfı’nda bilimin değişik alanlarında uzman araştırmacılar (ilahiyatçı, hukukçu, felsefeci, tarihçi, iktisatçı, Arapça uzmanları vs.) kendi çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu uzmanlara Kur’an ve İslâm inancına dair her tür konuyla ilgili olarak www.koranika.com sitesi aracılığıyla ulaşmak mümkündür.

Süleymaniye Vakfı’nın başkanı Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır’dır. Vakıfta Rusça olarak yürütülen araştırmaları ve çeviri çalışmalarını Prof. Dr. Rasim Osmanzade yönetmektedir.

www.koranika.com sitesi daha geniş bir ziyaretçi-okur kitlesine ulaşmayı hedeflemektedir. Site yöneticileri, yukarıda adı geçen konuların müzakeresi için ilgi duyan herkesi işbirliğine davet etmektedir.

www.koranika.com sitesini sizlere de tavsiye ederiz.

NOT: Bu çeviri Dr. Fagani BAYLAROV tarafından yapılmıştır.