Koranika Siteniz

Kimden: Muslim İbrahim

Soru: Allah’ın Rahman ve Rahim adıyla! Allah’ın selameti ve bereketi gerçek kullarının üzerine olsun. Ben şuanda Dağıstan’da yaşamaktayım. Aslında, Sovyetlerin, Allah’sız komünist ideolojisi, bize Allah’ın Kitabı’nı anlamaya imkan vermiyordu. Ve biz, Sovyetler döneminin Müslümanları, dinin sadece namaz, oruç ve sadaka gibi bazı emirlerini yerine getirebiliyorduk, bunun haricinde bir şey yapamıyorduk. Hac ibadetini yerine getirmek zaten imkansız bir şeydi. Biz bir “kanun” altında yaşıyorduk, yani “tağut-ateistlerin” kanunu altında. Kuran mealini okumaya başladığımdan beri, -ki bu bir araştırmaya (eğitime) dönüştü- ve hac ibadetini yerine getirdikten sonra ben her zaman Allaha yalvardım: Ya Rabbi! Bu ülkeyi terk edip İslam’ın yaşanabileceği bir yer bana nasip eyle! Ve uzun zaman sonra ailemle beraber Medine’ye, Peygamber şehrine, hicret ettim. Medine’de iki sene ikamet ettik ama çok büyük sıkıntı ve üzüntüler çektik. Çünkü farklı şeyler bekliyorduk… (Sabır ve namazla Allahtan yardım isteyin 2/45). Sonunda Dağıstan’a tekrar döndük. 

1. Beni bir aile reisi olarak ne Dağıstan’da ne de Suudi Arabistan’da seviyorlardı. Nedeni de Allah’ın sözü, Kuran. Çünkü Kuran’da ona inananlar için bütün ayrıntılarıyla her şey açıklanmıştır. Ama onda olmayan, hiçbir şey kabul edilemez.

2. Arabistan’da gördüğüm o hayat, beni, bir müslüman olarak çok üzdü. Yaşadığım o toplumda büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Öyle bir toplum ki bütün hırsını dünya malını çoğaltmaya yönelmiştir. Namaz unutulmuştur. Ezan okunmadan 10 dakika önce sahipleri yabancı olan bütün ofisler ve dükkanlar kapanır, hepsi namaza giderdi. Ama Medine Arapları arabalarında, işine-gücüne bakarak, yollarında devam ederlerdi. Namaz vakitlerinde onlara hayat devam ederdi. Ve bugün biz, bu toplumdan (yani Dağıstan’dan. – Tercüman) nereye gidebiliriz, diye yine araştırıyoruz. Bunlar, Kur’an hariç, her şeyi okuyup öğreniyorlar. Biz her sabah namazdan sonra Kuran okuyoruz. Sonra “Koranika” sitesini buldum ve sanki hayata geri döndüm. Size bir ricam olacak, bana bir konuda yardım edin. Bana öyle bir toplumu tavsiye edin ki, küçük, büyük hiç fark etmez, yeter ki o toplum Allah’ın Kitabı’na göre yaşasın veya yaşamak istesin.

Cevap: Dünyanın neresine gidersen git, insanlar doğru müslümanlıktan hoşlanmazlar.  Bu sebeple bulunduğun toplumda kal ve onlara doğru müslümanlığı anlat. Biz de sana yardımcı oluruz. O zaman Allah Teala’nın sana çok yardım ettiğini göreceksin. (Şu ayeti de ekle: 29/69).