Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan’a Açık Mektup

İhtiyaç sahipleri ile ilgili yaptığınız çalışmalardan dolayı sizleri takdir ediyor ve başarılarınıza bir teklif ile destek olmak istiyorum.

Camiler her insanın çekinmeden girebileceği yerlerdir. Eskiden bunların bir çoğu külliye şeklinde yapılır, yanında aşevi, han ve şifahaneler olurdu. Bu özelliklere sahip camiler, yeniden toplumsal hayatın merkezi haline getirilerek 24 saat açık tutulabilir. Böylece sokakta yaşamak zorunda kalan çocukların ve her yaştan insanların, güvenli bir sığınak bulmaları sağlanmış olur.

Buralara sığınan çocuklarının aileleri bulunmalı; ailesi olmayanlar ise uygun ailelerin yanına yerleştirilmelidir. Aynı işlem, yetiştirme yurtlarındaki çocuklar için de yapılmalı, yetiştirme yurtları ise çağdaş külliyelere dönüştürülmelidir.

Düğün masrafları, evlenecek olanları korkutmaktadır. Düğünler, buralarda yapılmalı; gelinlik, ev eşyası ve diğer konularda vatandaşların yapacakları yardımlar buralarda kabul edilmeli ve ihtiyacı olanlara verilmelidir. 

Camiler, sosyal hayatın merkezi haline getirilirse halkımız, kısa zamanda buralara sığınanların sorunları ile ilgilenmeye başlar ve sosyal problemlerin çözümünde devlet-millet kaynaşması meydana gelmiş olur.

Hayırlı işlerinizde başarılarınızın devamını dilerim.

23.01.2015

Abdulaziz BAYINDIR

Süleymaniye Vakfı Başkanı