İmsak Tartışmalarını Bitirme Çağrısı

ABDÜLAZİZ BAYINDIR’DAN DİYANET’E VE BASINA

İMSAK TARTIŞMALARINI BİTİRME ÇAĞRISI

Değerli Diyanet ve Basın Mensupları,

Bildiğiniz gibi Diyanet, imsak vaktinin astronomik tanla başladığını söylemekte; biz ise o vakitte sahur yemeği için kalkılması gerektiğini, imsakin çok sonra başladığını, bu sebeple sabah namazının, vaktinden önce kılındığını söylemekteyiz.

Astronomik tan, güneş ufkun 18° altında iken başlar ve biter. O sırada gözlemci ile en sönük yıldız arasına bile güneş ışınları girmediği için ufuk zifiri karanlık olur.

Durum böyle iken 26 Temmuz 2013, gece 00.03’te, Diyanet TV’de Faruk BİLGİN’in sunduğu Divan programına katılan Diyanet İşleri Başkan yardımcısı Dr. Ekrem KELEŞ, Din İşleri Yüksek Kurulu eski üyesi Doç. Dr. İsmail KARAGÖZ ile Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacit ÖZDEMİR, imsak vaktinin güneş ufkun 18° altında iken başladığı konusunda ısrar etmişlerdir.

Bu vakitte fecr-i kâzibin doğması dahi mümkün olmadığından Sayın KELEŞ ve Sayın ÖZDEMİR, internetten indirdiklerini düşündüğümüz zodyak ışınları ile ilgili fotoğrafları, fecr-i kazib görüntüleri gibi göstermişlerdir. Zodyak ışınları, güneş sisteminin ekliptik düzlemi civarındaki küçük parçacıkların, güneş ışınlarını ayna gibi yansıtması sonucu bazı zamanlarda ve bazı yerlerde ortaya çıkar ama çıplak gözle kolayca görülemez. Fecr-i kazib ise her yerde ve her gün görülür. Çünkü her sabah önce fecr-i kazib, sonra fecr-i sadık, en son da güneş doğar. Bu konuda bütün kaynakların ittifakı vardır.

Sayın KELEŞ ve Sayın ÖZDEMİR, -18°’de çekilmesi mümkün olmayan fotoğrafları da -18°’de çekilmiş gibi göstererek fecr-i sadık konusunda da halkı yanıltmışlardır.

Siz değerli basınımıza ve sizin aracılığınızla Diyanet İşleri Başkanlığımıza bir çağrı yapmak istiyoruz; 28 Temmuz Pazar günü saat 00.00’dan itibaren ışıktan arınmış bir ortamda birlikte gözlem yapıp gerçekleri, canlı yayında halkımıza gösterelim. Gözleme Diyanet ekibi ile birlikte Astronom Prof. Dr. Adnan ÖKTEN, Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN, Ali Rıza DEMİRCAN ve Cübbeli Ahmet Hoca da katılsın ki, elbirliği ile bu konudaki tartışmalara son verilmiş olsun.

Olumlu cevap alınabilirse gözlem yeri netleştirilecektir. 26.07.2013

Prof. Dr. Abdulaziz BAYINDIR
Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı