3. Ali İmran Suresi 6. Ayet

 “Sizi analarınızın rahminde, tercihine göre biçimlendiren O’dur. O’ndan başka ilah yoktur, üstündür, kararları doğrudur.”(Ali İmran 3/6)

            Allah-u Teala her insana farklı bir yapı vermiştir ve insanlara rahimlerde iken şekil vermektedir.  İnsan anne rahmine düşmeden önce bir varlık olarak nitelendirilmez. Allah-u Teala şöyle buyuruyor: “…. Sen de daha önce hiçbir şey değilken seni yaratmıştım.”(Meryem 19/9 Anne karnında olacak bir bebeğin yaratıldığını, daha önce hiçbir şey olmadığını anlatmaktadır. Ayrıca başka bir ayette de eşler arası ilişkiyi serbest bıraktıktan sonra; “Allah’ın sizin için yazdığını, (çocuk sahibi olmayı) isteyin” (Bakara 2/187) buyurmaktadır. Döllenmenin hemen öncesinde insan hiçbir şeydir. O zaman yazılır ve olur. Allah-u Teala şöyle buyuruyor: “Yeryüzünde veya kendinizde meydana gelen bir tek olay yoktur ki onu, ayrı bir varlık olarak yaratmamızın öncesinde bir deftere kaydedilmiş olmasın. Bu, Allah’a göre kolaydır.”(Hadid 57/22)

            Başka bir ayet şöyledir; “O, Allah’tır; her şeyi yaratandır. Yarattığını farklı farklı yaratan ve şekil verendir. En güzel isimler (sıfatlar) O’nundur. Göklerde ve yerde her şey, O’na boyun eğer. O üstündür, doğru kararlar verir.”(Haşr 59/24) Ayette geçen “Halık” ve “Bari” kelimeleri ayrı ayrı kullanılmış olup, ikisi birbirinden farklı anlamlara sahip kelimelerdir. Bu fark günümüzdeki meallerde kaybolmuştur. “Halık” şekil vermek demektir. Ana rahmindeki kişiyi şekillendiren Allah’ın sonra da kişinin kendine ait özellileri oluşturması “Bari” kelimesinin manasıdır. Allah herşeyi yaratandır, ana kalıp aynıdır, sonra ise özelliklerini vermekte, ölçüsünü koymaktadır. El Bari / ayrı özellikleri ortaya koyan işte tam da bunun tarifidir. Allah tamı tamına ölçüsünü koyandır, her yarattığı birbirinden farklıdır. Bu muhteşem bir şeydir. Bir insanı milyonlarca insanın içinde görseniz yine tanırsınız. 

Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır