2. Bakara Suresi 241. Ayet

“Boşanmış kadınların da marufa uygun menfaatleri (geçindirilme hakları)  vardır. Bu, Allahtan çekinenler üzerine borçtur.”(Bakara 2/241)

            Kocası ölen kadının bir yıl boyunca geçindirilmesi gibi boşanan kadın da iddet bitinceye kadar geçindirilmelidir. Geçindiren kişinin bunların kocaları olması gerekmez. Bu, toplumun görevidir. Allah-u Teala şöyle buyuruyor; “O kadınları (iddet bitinceye kadar) gücünüze göre oturduğunuz yerin bir bölümünde oturtun. Onları sıkıştırmak için zarar vermeye kalkışmayın. Eğer hamile iseler, doğum yapıncaya kadar nafakalarını verin. Çocuğu sizin için emzirirlerse, onlara ücretlerini ödeyin; aranızda güzelce görüş alış verişinde bulunun; eğer güçlükle karşılaşırsanız çocuğu başka bir kadın emzirebilir. Varlıklı olan, nafakayı varlığına göre versin; rızkı dar olan da Allah’ın kendisine verdiğinden versin; Allah kimseye, verdiğini aşan bir yük yüklemez. Allah, güçlükten sonra kolaylık verecektir.” (Talak 65/6-7)

            Kuran-ı Kerim ile kadının hakları korunduğu gibi, erkeğin de hakları korunmuştur. Erkek boşadığı karısını iddeti bitinceye kadar veya hamile ise doğum yapana kadar,çocuğunu emziriyor ise emzirme bitene kadar geçindirmek zorundadır. Bu süreler bittikten sonra ise kocanın artık bir sorumluluğu kalmaz, nafaka ödemeye devam etmek zorunda değildir.

            Kadının kocasından boşanmak istemesi üzerine ise hakemlerin incelemesinden sonra kadın kesin olarak boşanmak isterse kocasından aldığı mehrin tamamını veyahut bir kısmını vererek boşamayı gerçekleştirir. Böylece karşılıklı olarak eşler korunmuş olmaktadır. Kadının bu talebi boşanma ile sonuçlanırsa kadın iddet beklemeden kocasından ayrılır.

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır