2. Bakara Suresi 208. Ayet

Ey iman  edenler, tam bir teslimiyet içine girin! Şeytanın izinden gitmeyin! O sizin için açık düşmandır.“(Bakara 2/208)

            İman etmek Cenab-ı Hakka tam bir teslimiyetle teslim olmaktır. İnsanların asıl sorunu inanmamak değil, inandığı gerçeklere teslim olamamaktır. Allah-u Teala şöyle buyuruyor; “Kafirler zaman zaman, keşke biz de mümin olsaydık diye arzu ederler”(Hicr 15/2) Bakara 208. Ayette Allah-u Tealanın emirleri arasında seçim yapıp kolayına geleni almak yasaklanmakta, tümüyle teslimiyete çağrı yapılmaktadır. Allah-u Teala “…Kitabın bir bölümüne inanıyor, bir bölümünü görmezlikten mi geliyorsunuz? İçinizden bunu yapanın hak ettiği nedir? Şu hayatta perişanlıktan başkası mı? Böylelerine Kıyamet gününde en şiddetli azap verilik. Allah yaptığınız şeylerden habersiz değildir.”(Bakara 2/85)

            Bir rivayette Müslüman olmuş Yahudi alimlerinden birisinin Resulullah’a “Ya Resulullah İslam’da aksine bir hüküm yok, ben cumartesi yasağına riayet etsem, geceleri namaz kılarken biraz da Tevrat’tan okusam olmaz mı?” demiştir. Rivayete göre Bakara 208. Ayet bu sorunun üzerine inmiştir. Bir kısım emirleri alıp bir kısmını almamak teslimiyet değil şeytanın adımlarını izlemek olarak tarif edilmektedir. Allah-u Teala şöyle buyuruyor; “Nitekim paylaştıranlara da (cezayı) indirdik. Bu Kur’an’ı paylara ayıranlara. Rabbine yemin olsun ki hepsini sorguya çekeceğiz”(Hicr 15/90-92)

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır