2. Bakara Suresi 152. Ayet

“Beni aklınızdan çıkarmayın ki ben de sizi çıkarmayayım! Bana karşı görevinizi yerine getirin, iyilik bilmez olmayın!”(Bakara 2/152)

            Cenab-ı Hakkın indirdiği ayetleri (Kuran-ı Kerim) ile yarattığı ayetleri (tabiat) birlikte bağlantılı düşünülerek tüm hayata uygulanmalı ve sürekli diri tutulmalıdır. Kendisini hatırlayanları, Allah-u Teala da ikramlarıyla hatırlayacaktır. Allah-u Teala şöyle buyurmaktadır: “Ey iman etmiş kişiler! Allah’ı hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.”(Ahzab 33/41) Cenab-ı Hakkı her an, her işte, emir ve yasaklarıyla hatırda tutmak, O’nun kitabı Kuran-ı Kerimi okuyup, üzerinde düşünüp, anlayıp, akıllara yerleştirmek, sonra her an ve her işte kullanabileceğimiz zihnimizde hazır bir bilgi olarak bulundurmakla mümkün olacaktır. Peygamberimizin ashabı da bu şekilde Kuran-ı Kerimdeki bilgileri iyice olgunlaştırarak akıllarına yerleştirmişlerdir.

            Münafıkların Allah-u Tealayı akıllarından çıkarmaları ayette şu şekilde ifade edilmektedir: “Münafık erkekler ile münafık kadınların biri neyse diğeri de odur. Kötülüğü ister, iyiliği engellerler. Elleri sıkı mı sıkıdır. Onlar Allah’ı unuttular. Allah da onları unuttu. Münafıklar, yoldan çıkmış kimselerdir.”(Yunus 10/67) Demek ki yoldan çıkmak, Allah-u Tealanın emirlerini yerine getirmemek O’nu unutmak demektir.

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır