2. Bakara Suresi 144. Ayet

“(Ey Nebi), Yüzünün sık sık göğe döndüğünü görüyoruz. Seni istediğin kıbleye elbette çevireceğiz. Artık yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir. Nerede olursanız olun, (namazda) yüzünüzü onun tarafına çevirin! Kendilerine kitap verilenler iyi bilirler ki bu, Sahiplerinin (Rablerinin) gerçek hükmüdür. Yaptıkları hiçbir şey, Allah’a gizli kalmaz.”(Bakara 2/144)

            Kimileri tarafından iddia edilen Medine’ye gelip Yahudilerle arasının iyi olması için bir siyasi tercih olarak Allah’ın elçisinin Kudüse dönmüş olması durumu söz konusu olamaz çünkü Nebimizin kıbleyi değiştirmesi için dua ettiği görülmektedir. Artık Cenab-ı Hak Nebimizin duasını kabul etmiştir. Bakara 144. ayette geçen “Artık yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir” ifadesinde Kabe’ye dön denilmediği görülmektedir. Kabe kare biçiminde olan binanın adıdır, kabeye dön denilmesi çok küçük bir noktaya dönülmesi zorluk çıkartabilirdi. Mescid-i Haram kabeyi  de içeren o çevredir. Dolayısıyla o tarafa dönmek yeterlidir.

            Kıblenin Kabe olacağı kitaplarında yazan Yahudiler ellerindeki kitaba uymuyorlar ve bile bile yüz çeviriyorlar. Gerçek kendilerine Kuran-ı Kerim ile ulaştığında bile bile görmezden geliyorlardı.Muhammed aleyhisselam’ın getirdiklerini kabul etmeyenler aslında ne kendi kitaplarına, ne de resullerine uymuyorlar, kendi kendilerine uydurdukları dine uyuyorlardı.

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır